Про відновлення української економіки, залучення інвестицій, державні закупівлі, відшкодування збитків бізнесу за втрачене майно говорили учасники конференції «Відновлення України – відкриті дані та стимулювання інвестицій», яка пройшла у вівторок, 14 лютого, в Києві. Дискусія відбулася за участі голови партії «Слуга народу» Олени Шуляк, голови Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитра Наталухи, представників провідних бізнес-асоціацій. Захід організувала Українська Рада Бізнесу за підтримки CIPE Ukraine.
«Після ухвалення законопроєкту №7198 про відшкодування пошкодженого та зруйнованого житла, яке нині парламент розглядає у другому читанні, наступним кроком повинна бути розробка аналогічного законопроєкту про компенсацію втрат бізнесу. Також відновленню економіки допоможуть цифрові інструменти, ми продовжимо їх активно впроваджувати» – наголосила Олена Шуляк.

«Задача майбутньої нової України – максимально знизити стрес і операційні видатки, які несе бізнес у взаємодії з державними органами та інституціями. Відкриті дані – це про сталість, про прозорість. Цифрова держава – це швидка держава. Паперова – це повільна держава», – зазначив Дмитро Наталуха.
Відкриті дані та контроль громадянського суспільства – запорука якісного відновлення України, підкреслювали учасники. Представники влади підтримують необхідність повернення відкритих реєстрів та е-декларацій, найближчим часом ці зміни мають бути реалізовані.

Члени Української Ради Бізнесу, які взяли участь в обговоренні, порушили низку питань, які стосуються роботи бізнесу в умовах війни.
Перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран поцікавився, коли буде затверджений План відновлення України і розпочнеться його реалізація.
«Є запит суспільства, ми підтримуємо цей стратегічний План, і Українська Рада Бізнесу робила з цього приводу заяву. Треба робити перший крок», – закликав перший віце-президент.

Голова парламентського комітету Дмитро Наталуха пообіцяв організувати в березні Комітетські слухання з цього питання, на які запросити представників Уряду та бізнес.
Президент Асоціації платників податків України Грігол Катамадзе порушив питання підтримки інвесторів із боку держави: «З одного боку, є закон про «інвестнянь», з іншого – маємо лише 5 проєктів за півтора роки». За словами президента асоціації, проблемними для інвесторів залишаються питання приєднання до електромереж, страхування воєнних ризиків інвесторів, відшкодування лісовтрат тощо. Держава має забезпечити підтримку інвесторів у цих питаннях.

Учасники дискусії дійшли спільної думки, що закон про стратегічних інвесторів потребує вдосконалення, представники бізнесу надішлють пропозиції до комітету з економічного розвитку для опрацювання.
Президент Української федерації індустрії безпеки Анатолій Долинний наголосив на важливості ухвалення законопроєкту про державно-приватне партнерство. Учасники конференції дійшли спільної думки, що законопроєкт №7508 потребує певного доопрацювання до другого читання і якнайшвидшої реалізації. Представники бізнесу делегують представників до робочої групи по напрацюванню редакції до другого читання.

Коментуючи питання відшкодування збитків бізнесу за втрачене нерухоме майно, Олена Шуляк зазначила, що коли запрацює система відшкодування власникам зруйнованого та пошкодженого житла, буде порушуватися питання компенсацій бізнесу, адже механізм вже буде напрацьований і ми знатимемо, як ефективно реалізовувати задум.
Президент Всеукраїнської професійної асоціації підприємців Борис Емельдеш зазначив, що надважливим є вирішити питання не оптимальної моделі ринкового нагляду в Україні. На цей час робоча група за участі фахівців, авторів двох альтернативних законопроєктів про ринковий нагляд – вийшли на спільну редакцію законопроєкту, ближчим часом робота має бути завершена та учасники конференції погодили можливість реєстрації спільного законопроєкту 5473-д.

Учасники конференції обговорили й інші питання: про приведення ринкового нагляду в Україні у відповідність до реалій; про стосунки виробників і торговельних мереж, про ідею фінансування партій та громадських організацій за рахунок 1% ПДФО та інші.
В обговоренні взяли участь президент Асоціації приватних роботодавців Олександр Чумак, заступник Голови Всеукраїнської Аграрної Ради Дмитро Кохан, керівники бізнес-асоціацій «Укркондпром», Асоціації рітейлерів України, Асоціації «Страховий бізнес», Асоціації м’ясної галузі, Асоціації підприємців інформаційних технологій та інші.
За підсумками конференції учасники домовились про спільну роботу по всіх обговорених проєктах та про регулярні подальші зустрічі для опрацювання важливих проєктів.